Втрата інтересу до того, що було улюбленою справою, байдужість до результатів своєї праці і оточуючим, хронічна втома і підвищена дратівливість: якщо ви відчуваєте щось подібне, то, можливо, вам загрожує вигорання на роботі – поширена проблема сучасного мегаполісу. Творець цього терміна Г.Фрейденбергер пояснював суть проблеми вигорання на роботі за допомогою метафори “вигорілого будинку”: він здається цілим зовні, але вогонь знищив все, і всередині нього порожнеча.
Причини вигорання
Вигорання на роботі рідко має одну причину: найчастіше мова йде про їх комплекси, в яких можна виділити причини зовнішні, пов’язані з колективом, умовами роботи, і внутрішні. До числа перших відносяться занадто велика кількість завдань, проблеми внутрішньогрупової комунікації в колективі, недостатня винагорода, несприятливі умови праці. Внутрішні причини вигорання – це перш за все перфекціонізм, емоційне залучення, невміння розподіляти час, внаслідок чого людина не встигає психологічно відновитися, завищені вимоги до себе та інших.
Профілактика
Простіше не допустити вигорання на роботі, ніж згодом позбавлятися від нього. В основі профілактики лежить розумне чергування роботи і відпочинку, причому не тільки поза офісом, але і на робочому місці. Доведено, що короткі перерви в роботі допомагають швидко повернути тонус, оберігаючи від виснаження психологічних і фізичних ресурсів. До числа інших профілактичних засобів відносяться:
1. Делегування частини обов’язків: аналіз поведінки людей, які постраждали від вигорання, свідчить, що вони найчастіше працювали не тільки за себе, але і “за того хлопця”.
2. Уміння говорити “Ні”: окресліть сферу своєї відповідальності і постарайтеся не виходити за її межі.
3. Постановка реальних цілей: чи не переоцінюйте свої можливості, не намагайтеся осягнути неосяжне.
4. Правильний режим дня (достатній сон, регулярне харчування і т.д.). Ні в якому разі не жертвуйте їм заради роботи: безсонні ночі – доля студентів.
5. Систематична фізична активність.
Вихід із ситуації вигорання
Якщо ви вже відчуваєте вигорання на роботі, то насамперед необхідно поставити життя на паузу: взяти такий тривалу відпустку, яку тільки можна, і змінити обстановку. Для цього не обов’язково їхати в джунглі Амазонки або підніматися на Еверест: досить найближчого санаторію. Відновлюючи сили, продумайте переформатування свого ставлення до роботи. Ви повинні знайти – або відновити – хобі, яке допомагає переключитися, упорядкувати режим дня, зайнятися спортом. Повернувшись на роботу, зверніть особливу увагу на організацію робочого місця: шум, відсутність особистого простору, некомфортні умови швидко повернуть вас до свого попереднього стану. Можливо, варто подумати про перехід на фріланс або віддалену роботу, оцінивши переваги коворкінгу.