Гіг-економіка в світі використовує цифрові платформи для зв’язку фрілансерів з клієнтами для надання короткострокових послуг або спільного використання активів. Як приклад гіг-економіку використовує компанія Uber, додатки для доставки їжі і тд.
Це зростаючий сегмент, що приносить економічні вигоди у вигляді продуктивності і зайнятості. Але це також викликає питання про рівні захисту споживачів і працівників. Завдання полягає в тому, щоб збалансувати інновації та справедливу угоду для працівників.
У світі вирують дебати про незалежних працівників або так званої «гіг-економіці». Але що це? І наскільки важливо те, що відбувається?
Що таке гіг-економіка ?
Якщо ви коли-небудь використовували додаток для виклику позаштатного водія таксі, замовлення їжі або покупка саморобних виробів, то ви, ймовірно, брали участь в цьому сегменті економіки.
За заявою уряду Великобританії, «під гіг-економікою мається на увазі обмін робочої сили на гроші між окремими особами або компаніями через цифрові платформи, які активно полегшують узгодження між постачальниками і клієнтами на короткостроковій основі і з оплатою за кожну задачу». Поки що частка платформ гіг-економіки в загальній зайнятості невисока – від 1% до 3% загальної зайнятості, за даними ОЕСР(Організація економічного співробітництва і розвитку), яка також заявляє, що ця частка швидко зростає.
Згідно зі звітом Mastercard, до 2023 року глобальні транзакції в гіг-економіці будуть рости на 17% в рік, приблизно до 455 мільярдів доларів. У міру того, як ринок зростає, а компанії, що знаходяться на вершині ланцюжка, стають більшими, перед політиками і чиновниками стоїть завдання збалансувати інновації, які створюютьрабочі місця, з необхідністю забезпечити працівникам справедливі умови. Компанії з гіг-економікою створюють складнощі для регулювання товарного ринку, політики конкуренції, податкової політики і політики на ринку праці.
Згідно з опитуванням уряду Великобританії, незалежність і гнучкість були названі основними аспектами, якими люди, що працюють в сфері гіг-економіки, часто були задоволені. Респонденти були менш задоволені пов’язаними з роботою пільгами і рівнем доходу: кожен четвертий сказав, що вони дуже незадоволені цими аспектами своєї роботи.
Для студентів, які хочуть отримувати дохід під час навчання, або для осіб, які здійснюють основний дохід, які хочуть працювати в навчанні або в денний час, компанії, які використовують гіг-економіку, можуть запропонувати гнучкі схеми роботи.
Хто буде працювати в гіг-економіці?
Згідно з доповіддю ОЕСР, отримання додаткового доходу і гнучкість роботи є найбільш поширеними мотивами для роботи на платформах гіг-економіки.
«В цілому, більшість гіг-працівників задоволені своєю роботою, і робота на платформах гіг-економіки, мабуть, відображає в основному добровільний вибір, а не відсутність інших варіантів», – йдеться в цьому документі. «Однак значна меншість співробітників платформи – близько 20% – використовує її, тому що вони не можуть знайти роботу в якості залежних співробітників».
У дослідженні McKinsey незалежні працівники були розділені на чотири сегменти.
1. Вільні агенти, які вибирають самостійну роботу і отримують від неї основний дохід.
2. Тимчасові працівники, які використовують самостійну роботу за своїм вибором в якості додаткового доходу.
3. Не бажаючі, які в основному заробляють собі на життя незалежної роботою, але вважали за краще б традиційну роботу.
4. З обмеженими фінансовими можливостями, які виконують додаткову незалежну роботу по необхідності.
Перед особами, що предсталяють державну політику, стоїть завдання забезпечити задоволення всіх чотирьох цих груп в гіг-економіці, що може зажадати адаптації політичних налаштувань, щоб вони були готові до цифрової епохи. У звіті McKinsey Global Institute мовиться, що проблеми існують, але вони не є нездоланними.